انعکاس خبر سخنرانی رییس مرکز تحقیقات و آموزش گلستان در آیین بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

به همت کارگروه علم و فناوری ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان گلستان، آیین بزرگداشت دستاوردهای این حوزه با حضور مدیران علمی، پژوهشی، صنعتی و فرهنگی استان گلستان و مردم شریف استان، روز یک­شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ در محل سالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.
در این آیین دکتر ابوالفضل فرجی رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان در راستای معرفی عملکرد، دستاوردها و افق آینده مرکز، سخنان خود را ارایه نمود که بخشی از آن در خبرگزاری فارس به شرح زیر منعکس شد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان:۳ رقم باقلای جدید در گلستان تولید و تکثیر شد/ کمتر از ۵ درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان از تولید و تکثیر سه رقم جدید باقلا در استان خبر داد و گفت: یکی از ارقام تولیدی باقلا آنتی فاویسم است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، ابوالفضل فرجی ظهر امروز در جلسه دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان گلستان اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد منابع آبی زیرزمینی استان گلستان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که راهکار مقابله با این مشکل توسعه تغییر الگوی کشت است.
وی مهمترین چالش‌های کشور را در بخش‌های مختلف آب، خاک، محیط زیست و اشتغال عنوان کرد و راهکار عبور از این چالش‌ها را در حمایت از تولید داخلی و استفاده از تحقیقات علمی و کاربردی دانست.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد اشتغال و ۲۴ درصد داز تولید ناخالص استان به تولیدات کشاورزی وابسته است، تصریح کرد: با وجود اینکه میزان تولیدات استان طی۴۰ سال پس از انقلاب ۱۴ برابر افزایش داشته است همچنان باید برای تامین نیازهای غذایی جامعه متناسب با رشد جمعیت برنامه داشته باشیم.
فرجی یکی از راهکارهای افزایش تولید را ارتقاء عملکرد در واحد سطح دانست و افزود: افزایش سرمایه گذاری و بهره برداری در افزایش تولید بسیار موثر است.
وی با بیان اینکه کمتر از پنج درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی انجام می‌گیرد بر لزوم توجه هر چه بیشتر در این حوزه تاکید کرد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با تاکید بر اینکه برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی توجه به پژوهش‌های کاربردی ضروری است، گفت: گلستان جزو استان‌های شاخص در حوزه کشاورزی است به طوری که ۹۲ محصول زراعی و باغی در استان تولید می‌شود.
فرجی با بیان اینکه در استان گلستان بیش از یک‌هزار و ۷۰۰ گونه گیاهی وجود دارد، افزود: ۴۹۰ گیاه دارویی در استان گلستان وجود دارد.
به گفته وی؛ استان گلستان در تولید کلزا و سویا رتبه نخست را دارد، در برنج رتبه سوم، در گندم رتبه دوم و در تولید مرغ رتبه دوم کشور است، از ۶۰۰ آفت گیاهی در کشور حدود ۵۹۰ آفت در گلستان وجود دارد.

پاسخ دهید