بازتاب اثر بخشی نتایج تحقیقات محقق برجسته و بین المللی بخش تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش گلستان در بین کشاورزان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره با دستاوردهای ارزشمند دکتر محمد اسماعیل اسدی پژوهشگر برجسته و بین المللی بخش تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان، بر توسعه کشت روی بسترهای بلند یا برآمده (رایزبد) تاکید کرد.


به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، خبرگزاری ایرنا نیز در خبر خود در این خصوص گفت: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت که ۷۰ هزار هکتار از زمین های زراعی این استان از قابلیت کشت روی بسترهای بلند برخوردار است.
مهندس محمدرضا عباسی هنگام تحویل یک دستگاه کارنده کشت روی بسترهای بلند یا برآمده (رایزبد) در بندر گز اظهار داشت: امسال در ۱۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی استان کشت علمی با این روش انجام شده که این زمین‌ها بعد از بارش باران با مشکل آب ماندگی مواجه نشدند .
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان با اشاره به انجام کار تحقیقاتی برای توسعه کشت به روش رایزبِد در گلستان، از کشاورزان خواست با جایگزین کردن روش‌های علمی به جای شیوه‌های مرسوم و سنتی، از متحمل شدن خسارت جلوگیری کنند .
مهندس عباسی گفت: از مزایای مهم کشت به این روش می‌توان به افزایش یک و نیم برابری محصول در واحد سطح، صرفه جویی در زمان و هزینه‌های کشت اشاره کرد. رئیس اداره فناوری‌های مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی گلستان هم گفت: تاکنون ۳ دستگاه کارنده رایزبِد در اختیار بهره برداران کشاورزی استان قرار گرفته و این اداره آماده ارائه تسهیلات کم بهره به کشاورزان متقاضی برای خرید این تجهیزات است . مریم برزنونی اظهار داشت: قیمت هر دستگاه کارنده رایزبِد ۲۰۰ تا ۳۲۰ میلیون ریال است . در کشت به روش رایزبِد، محصول در بسترهای بلند خاکی کشت و در کنار آن نیز جوی‌هایی احداث می‌شود که این جوی‌ها هنگام بارش باران با خروج آب از زمین مانع ماندابی می‌شوند . در استان گلستان ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که هر ساله ۵۰۰ هزار هکتار آن به زیر کشت محصولات پاییزه از جمله گندم، کلزا، جو، باقلا، سیب زمینی و چغندر قند می‌رود که نیاز مبرم به استفاده از روش‌های نوین کشاورزی برای افزایش راندمان تولید، صرفه جویی در مصرف آب، کاهش هزینه‌های کاشت، داشت، برداشت و جلوگیری از آب ماندابی و جبران خسارت ناشی از آن وجود دارد.