استاندار گلستان در مصاحبه تلویزیونی: کشت گونه جدیدگندم در سال جهش تولید موجب افزایش بهره وری می شود‎

دکتر هادی حق شناس استاندار گلستان در مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه مرکز تحقیقات کشاورزی با بیش از ۶۰ سال قدمت، تحقیقات کاربردی بسیار خوبی انجام داده، اظهار کرد: کشت گونه جدید گندم، در سال جهش تولید، موجب افزایش بهره وری در این محصول می شود.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، دکتر هادی حق شناس، پنجشنبه ۲۲ خرداد در بازدید از دو لاین جدید گندم در مرکز تحقیقات کشاورزی استان، خاطرنشان کرد: این محصول با این نوع کشت، بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم در هر هکتار افزایش محصول خواهد داشت.

وی افزود: پیش بینی می شود تا تقریبا سه سال آینده، حدود ۱۴۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت این محصول برود.

دکتر حق شناس یادآور شد: نکته قابل توجه در این محصول آن است که مقدار محصولی که امروز از سطح ۱۴۰ هزار هکتار برداشت می شود، در سه سال آینده می توان در سطح ۱۱۰ هزار هکتار این مقدار را به دست آورد.

استاندار گلستان با بیان اینکه ۳۵ درصد مزارع استان به صورت آبی و ۶۵ درصد به صورت دیم کشت می شوند، گفت: انشالله با استفاده از این روش، بیشتر مزارع استان زیر کشت دانه های روغنی برود.

وی گندم را یکی از محصولات اساسی کشور و استان دانست و اظهار کرد: استان گلستان دومین تولیدکننده گندم در کشور است و هرچه میزان بهره وری آن بیشتر باشد، به تامین نیاز کشور کمک می شود.

پاسخ دهید