حضور فعال مرکز تحقیقات و آموزش گلستان در سومین اجلاس سراسری مؤسسات، پژوهشگاه، پژوهشکده، مراکز ملی و استانی سازمان تات

علیرضا صابری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در گلستان، صبح اول اسفند در سومین اجلاس سراسری مؤسسات، پژوهشگاه، پژوهشکده، مراکز ملی و استانی سازمان تات حضور فعال داشت.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، در بخش آغازین این رویداد، رئیس سازمان تات با اشاره به اینکه افزایش مشارکت در انتخابات بیمه‌کننده نظام جمهوری اسلامی است بر تأثیر کلام نخبگانی در جذب حداکثری مشارکت تأکید کرد.
خیام نکویی هدف از برگزاری این اجلاس را مروری بر میزان دستیابی به اهداف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی عنوان کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تبیین دستاوردها و جایگاه سازمان تات در بدنه وزارت جهاد کشاورزی، برون از وزارتخانه و عرصه بین‌الملل را سه راهبرد سازمان تات در دو سال گذشته عنوان کرد.
وی با تأکید بر استمرار دو راهبردِ معرفی سازمان تات در وزارتخانه و خارج از آن گفت: در سال آینده باید دستاوردهای این سازمان در فراتر از مرزها و کشورهای منطقه معرفی شوند.
وی ارائه آمار مقایسه‌ای دقیق، تبیین رویکردها و ترازسازی میزان انحراف از اهداف سازمان و تبادل تجربیات و نوآوری در حوزه پژوهش، آموزش، فناوری و ترویج را از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس دانست.
رئیس سازمان تات، مؤسسات و مراکز تابعه این سازمان را بال‌های پرواز وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و اظهار داشت: اقدامات انجام شده در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دو سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.
وی حضور ریاست‌جمهوری و سه تن از معاونین قوه مجریه طی دو سال اخیر در سازمان تات را نقطه عطفی در تغییر نگاه دولت به مجموعه سازمان تات و مؤسسات و مراکز تابع دانست.
سید مجتبی خیام نکویی با اعلام اینکه در دو سال گذشته ۷۰ سفر استانی انجام شده است تصریح کرد: دیدار با استانداران و گفتگو با آنها سبب گسترش حامیان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در اقصی‌نقاط کشور شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه نیازمند عِده و عُده تأثیرگذاری در سازمان تات هستیم گفت: حمایت دولت در این دو سال ویژه بوده و باید تبدیل به جریان‌سازی شود و در همین راستا باید انتظارات ما در بودجه و قانون جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.
وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های تحقیقاتی سازمان تات در حل چالش‌های امنیت غذایی گفت: جایگاه سازمان تات در کشور باید به جایی برسد که کسی نتواند در کوچک‌ترین قسمت از امکانات آن را دخل و تصرف کند و این مهم باید دغدغه مدیران مؤسسات و مراکز در سراسر کشور باشد.
رئیس سازمان تات با تأکید بر ریل‌گذاری ۱۰ساله در بخش کشاورزی گفت: برون‌رفت از روزمرگی و ترسیم آینده بخش کشاورزی دو راهبرد اساسی سازمان تات در افق ۱۴۱۳ است.
وی سند دانش‌بنیان امنیت غذایی کشور را راهبرد آینده بخش کشاورزی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: این مهم که محور تأکید مقام معظم رهبری است باید در دستور کار رؤسای مؤسسات و مراکز تابع سازمان تات باشد.
وی از آمادگی وزارت ارتباطات و سازمان فضایی کشور جهت همکاری با سازمان تات در راستای تبادل اطلاعات و رسیدن به امنیت غذایی کشور خبر داد.
خیام نکویی طرح الگوی کشت را در رسیدن به اهداف افق ۱۴۱۳ حائز اهمیت دانست و گفت: نقشه راه ۳، ۵ و ۱۰ساله باید برای این افق ترسیم شود.
رئیس سازمان تات دو مأموریت حاکمیتی وزارت جهاد کشاورزی که بر دوش سازمان تات نهاده شده است را دانش‌بنیان‌شدن و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی عنوان کرد.
وی گفت: در این راستا سازمان تات بازوی وزیر جهاد کشاورزی خواهد بود و رؤسای مؤسسات و مراکز نیز باید دو بال رؤسای جهاد کشاورزی در استان‌های خود باشند.
خیام نکویی سازمان تات را سازمانی دانش‌بنیان، بهره‌ور و پاسخگو عنوان کرد و گفت: نقش‌آفرینی مراکز در بهره‌وری و دانش‌بنیانی و پاسخگویی به جامعه حائز اهمیت است این مفهوم باید به معنای واقعی در قالب عمل باشد.
وی با اشاره به اینکه در جنگ ترکیبی قرار گرفته‌ایم گفت: سازمان تات مسئول سفره اقتصادی مردم است و باید با عملکرد ظریف و هوشمندانه امنیت غذایی را بر سر سفره مردم ببرد.
خیام نکویی با اشاره به اینکه سن کشاورزان بالا رفته است گفت: کشاورزان و بهره‌برداران سرمایه‌هایی هستند که نباید از دست بروند و باید به فکر تربیت کشاورزان جوان باشیم.
خیام نکویی گفت: امنیت غذایی با ایجاد ارزش‌افزوده در بخش کشاورزی محقق می‌شود و راه فائق آمدن بر آن علم و فناوری است.
وی اصلی‌ترین مأموریت این سازمان را رسوخ دانش و فناوری در بخش کشاورزی دانست که موجب افزایش ارزش‌افزوده و سرمایه در بخش کشاورزی است.
پس از ایشان نماینده ولی‌فقیه در سازمان تات، نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و گروهی دیگر از مدیران مجموعه به معرفی برنامه‌های سازمان و چالش‌های پیش روی پرداختند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های ستاره دار را پر کنید. *

*

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.